مشکلات ناغان از دیدگاه ساکنان ناغان


ناغان یکی از شهرهایی است که چند سالی به جرگه شهر های ایران وارد شده است وعلی رغم داشتن قابلیتهای فراوان، هنوز هم با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی که از نظر شهروندان بیشتر به نظر می آید:

 

مسأله بیکاری جوانان – اکثرجوانانی که دارای تحصیلات عالیه می باشند، بیکار مانده اند و فرصت شغلی آنچنانی که جوابگوی قشر جوان باشد ایجاد نشده است و بیشتر به سوی شغلهای کاذب می روند. نبودن امکانات تفریحی - از آنجایی که می دانیم قشر جوان، جمعیت بالایی از شهر را تشکیل داده و جوانان هم فراخور مقطع سنی شان نیازهای متعددی دارند و چون در این سنین است که آینده شغلی و شخصیت فردی هر کس شکل می گیرد، توجه به رفع نیازهای جوانان یکی از راهکارهای داشتن جامعه وبه تبع آن شهر سالم است و می طلبد که مسئولان فرهنگی در این زمینه تلاش جدیتری صورت دهند که از ان جمله ایجاد پارک، سینما، شهر بازی، باشگاه های بدنسازی و ورزشهای رزمی، استخر، برگزاری مسابقات و.... کهنه و فرسوده بودن ساختمان مدارس - که در مواردی نیاز به بازسازی و مرمت دارند. 

نرخ کم قبولی در دانشگاه ها – در سالهای اخیر نرخ قبولی دانش اموزان دبیرستانی، علیرغم داشتن دانش اموزان باهوش و دارای استعداد خاص به شدت کم شده است که می توان گفت این مشکل ممکن است در اینده به صورت نبود نیروی تحصیلکرده کافی، عدم پیشرفت علمی و فرهنگی شهر، و به دنبال ان عقب ماندن از قافله مدنیت و پیشرفت جلوه پیدا کند. که این مشکل به دلایل مختلفی از جمله ارزش ندادن به تحصیل در خانواده ها و ارزش دادن به کسب درامد و پرداختن به کار به جای ادامه تحصیل، عدم کارایی مناسب مدارس، نبود مشاوران کافی و دلسوز در مدارس جهت شناسایی و حل اسیبها و مشکلات نوجوانان و ایجاد انگیزه پیشرفت برای انها در زمینه تحصیل، مهاجرت فراگیر بسیاری از فرهنگیان و افراد برجسته در زمینه علمی، عدم تعامل مناسب بین والدین – معلمان و والدین – دانش اموزان و معلمان – دانش اموزان، عدم تجهیزات کافی در زمینه اموزشی در مدارس، عدم استفاده از روشهای علمی نوین در زمینه اموزش، تربیت، و حل مشکلات دانش اموزان، وجود ارزشها و هنجارهای اجتماعی غلط در بین نوجوانان و جوانان که باعث عدم پیشرفت در زمینه تحصیل در دانش اموزان می شود، و مشکلات دیگر... که امیدواریم فرهنگیان ،مدیران، مشاوران، و کسانی که در زمینه تعلیم و تربیت فعالیت می کنند، به موقع تمهیداتی جهت حل مشکلات در این زمینه بیاندیشند. 

مشکلات دیگر-  عدم دفن بهداشتی زباله های شهری، عدم گردهمایی ها و جشنواره ها و سخنرانی ها توسط افراد مسئول و متخصصان جهت بالا بردن دانش عمومی مردم در زمینه های بهداشتی، فرهنگی، تربیتی، و ..، عدم تشکیل تشکلهای مردمی(NGO)،خویشاوندگرایی در انتخاب شوراها، نداشتن شورای کارآمد، عدم دلسوزی برخی از مسئولان، و ... ازدیگر مشکلات شهروندان می باشد. 

 

ارسال دیدگاهافراد آنلاین: 21 | بازدید امروز: 424 | بازدید دیروز: 244 | بازدید کل: 824449
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری ناغان می باشد.