سخنان مهندس محمد ابراهیمی شهردار ناغان در خصوص ایین شب یلدا


شادی بلندتر شدن روزهای پس از شب یلدا را با دورهمی های کوچک از بین نبریم.

یلدا یکی از جشن های بزرگ و کهن ایرانی است که ایرانیان از قدیم طولانی ترین شب سال را با دور هم نشینی و صحبت و گفت و گو در باره دوستی ها و مهربانی ها می گذرانند و این شب را به عنوان نماد طولانی ترین شب سال و آغاز فصل زمستان گرامی می داشتند.

 شهردار ناغان افزود آئین‌ها ما را به هم وصل می‌کند و نشان می‌دهد در یک کشوریم. ترک و لر و عرب و فارس و ترکمن فرقی ندارد؛ همه اینها جشن می‌گیرند و سبب ایجاد همبستگی می‌شود. ممکن است یک عده مخالف باشند اما من معتقدم باید این آئین‌ها حفظ شود.

 شب باستاني يلدا را به شما شهروندان محترم و همكاران گرامي تبريك ميگويم .قدر يلدا هاي زتدگيتان را بدانيد و از بودن در جمع دوستان و عزيزانتان لذت ببريد . مثل تمامي اعياد و مراسم باستاني، يلدا نيز فرهنگ و پيام خود را دارد. اين كهن واژه سرياني كه هم اينك در فرهنگ مردمان اين ملك اهورايي جايگاهي به بلنداي تاريخ دارد پيام آور زايندگي است و با واژهء ميلاد و تولد در زبان عربي نسبت و پيوندي نا گسستني دارد. شب يلدا را شب ميلاد خداي خورشيد و عدالت هم مي‌دانند و گويند در اين شب مهر، ميترا يا آن‌چنان كه در اوستا و نوشته‌هاي پادشاهان هخامنشي آمده ميثره به جهان باز مي‌گردد . او كه از ايزدان باستاني هند و ايراني است ساعات روز را طولاني كرده و در نتيجه برتري خورشيد پديدار مي‌شود. اين جشن كهن ايراني ، يعني جشن باززائي خورشيد ، مثل جشن هاي كهن ديگر همواره مستقل برگزار شده اند و از همين روست كه تا امروز پايدار مانده اند و دوام آورده اند. تو گويي در اين شب اسمان ستارگانش را به جويباران سپرده است تا هر يك تك و تنها از ميان كشتزاران راه خويش را به سوي نور در پيش گيرندو همسفر منتظران طلوع پاياني باشند بر امتداد سكوت يلدا. اين شب ظلماني چونان شام روزه داران در ان بارقه اي از نور هست كه جانهاي به تنگ امده را نويد رستگاري مي دهد و مشتاقان به روشنايي را نهيب پايداري.يلدا قدم زدن در ظلمت به شوق نور و شكوه روشنايي در پايان تاريكي است.در اين بي فانوسي شبهاي جهان يلدا بسان جاده اي منتهي به مقصود است و مبشر نور.

 

                                                      شهردار ناغان

                                                    محمد ابراهیمی                                                                             

 

ارسال دیدگاهافراد آنلاین: 150 | بازدید امروز: 866 | بازدید دیروز: 281 | بازدید کل: 758139
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری ناغان می باشد.